Az iskola történelme
A Munkaerő Tartalékok Hivatala az 1950. évben 9. sz. Ipari tanuló Intézet elnevezéssel létesítette (alapította) iskolánkat. 1963-tól működik jelenlegi helyén, Budapest XIII. kerületében az autós világcégeknek és márkaképviseleteknek otthont adó Váci úton.
Az ipari szakmunkásképzés évtizedei után 1988-tól kísérleti szakközépiskolai képzés indult középfokú végzettségre épülő, összevont autószerelő és az autóvillamossági műszerész szakmában. Az új képzési forma nemcsak új felszereléseket, hanem új programot is igényelt. Innovációs tevékenységet kezdtünk, amely jó hatással volt a pedagógiai munka egészére.
Követő iskolaként 1995 és 2000 között részt vettünk a szakközépiskolai képzés megújításának világbanki programjában, amely nem csak tárgyi eszközöket biztosított számunkra, hanem tanterveket, tananyagot, a tananyagkészítés ismeretét, módszertani, szakmai felkészítést is. Lehetőségünk nyílott kitekinteni a határon túl folyó szakmai képzésekre, tanulmányúton voltunk az Ausztriában, Franciaországban, Kanadában, Németországban, ahonnan sok hasznos ismeretet, adaptálható ötletet hoztunk haza.
A minőségi szakképzés elvárásaihoz és követelményeihez igazodva az 1995/1996-os tanévtől bevezettük a közlekedésgépészeti technikusképzést, amely azóta is változatlan népszerűségnek örvend. Az 1996/1997-es tanévben beindítottuk a két éves szakmunkások szakközépiskolája nappali tagozatos képzést, ahol 2002-ig közel négyszáz fiatal fejezte be tanulmányait, és tett sikeres érettségi vizsgát.
A hagyományos - a 8. általános iskolai osztály elvégzésére épülő - szakmunkásképzés 1998. évi megszüntetése, valamint az autószerelő és az autóelektronikai műszerész szakmai képzés érettségi vizsgához kötése gyökeresen megváltoztatta képzési rendszerünket mind szervezeti, mind tartalmi szempontból. A változásokat követően az elsők között indítottunk felmenő rendszerű szakiskolai osztályokat a 9-10. évfolyamon, és új típusú szakközépiskolai osztályokat a 9-12. évfolyamon. Megkezdtük, és eredményesen folytatjuk a 10. osztály elvégzésére épülő szakiskolai-, és az érettségihez kötött szakközépiskolai szakképzést; a 2000/2001-es tanévtől már a Nemzeti Alaptanterv (NAT) kerettanterveire épített helyi tantervek alapján.
A folyamatos fejlesztések, változások újabb szaktantermek, laborok, tanműhelyei képzőhelyek kialakítását, fejlesztését tették szükségessé. A kollégium fokozatos megszűnésével iskolánk oktatási célból hasznosítható területe három emelettel bővült, ahol négy informatika labort, hét nyelvi labort, hat tantermet és egy szaktantermet tudtunk kialakítani.
A nevelési-oktatási intézmények fenntartói fejlesztése, racionalizálása során 2000-ben iskolánk összevonásra került a Budapest, VI., Rippl Rónai utcai Közlekedésgépészeti Szakközépiskolával, majd 2005-ben intézményünkbe integráltuk az Ihász Dániel Közlekedésgépészeti Szakközépiskolát. Befogadó iskolaként zökkenőmentesen, sikeresen készítettük fel a hozzánk érkező diákokat az érettségi- és szakmai vizsgákra.
Az átszervezések következtében a Bánki Donát Közlekedésgépészeti Szakközépiskola és Szakiskola a főváros nagy hagyományokkal rendelkező, „autós” szakmai képzésének centrumává vált.
Intézményünkben az Európai Unió támogatásával létrehozott térségi integrált szakképző központban (ÉPTISZK) 2008 szeptemberében megkezdődött a regionális munkaerő-piaci igényekhez igazodó szakképzés, amely a szakképzési feladatokat együttműködő iskolák közös feladatellátása keretében valósította meg.
A Bánki Donát Közlekedésgépészeti Szakközépiskola és Szakiskola 2010-ben ünnepelte alapításának hatvanadik évfordulóját. Az eltelt évtizedek alatt megszakítás nélkül tiszta képzési profilú, ún. komplex intézményként (iskola, tanműhely, korábban fővárosi kollégium) működött, ma a fővárosi autójavító ipar sikeres, és legnagyobb létszámú szakképző bázisa. Működése során mindvégig a szakképzés szolgálatában állt, igényes elméleti és gyakorlati oktatás, színvonalas nevelőmunka révén. Ennek eredményeként a kapcsolódó autóipari, autójavító szervezetek megbízható partnerei lettünk, s volt diákjaink megbecsült szakemberként, a műszaki-gazdasági élet számos területén - gyakran mint főiskolát, egyetemet végzett vezetők - reprezentálják egykori iskolájukat. Talán nincs is az országban olyan nagyobb település, ahol ne dolgozna az autós szakterületen a Bánkiban végzett diák.
Iskolánk meghatározó tagintézménye volt a telephelyén kialakított Észak Pesti Térségi Integrált Szakképző Központ-nak. A minőségi és piacképes európai szintű szakképzés céljainak megvalósításában jelentős segítséget adott számunkra a 2008-ban átadásra került a legkorszerűbb technikával felszerelt központi tanműhely, ahol iskolánk szakképzésben résztvevő tanulói megismerkedhetnek szakmájuk legkorszerűbb javítási technológiájával, annak eszközeivel, módszereivel.
2011-ben a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vette át a fenntartó szerepét.
Iskolánk mindent megtett annak érdekében, hogy újra indulhassanak szakközépiskolai osztályaink. Az iskola fenntartójával folytatott harca sikeres eredménnyel végződött. A 2012-ben kezdődő tanévben három szakközépiskolai osztály kezdhette meg tanulmányait a közlekedésgépész ágazatban. A négy év alatt a közismereti tantárgyak mellett szakmai elméleti és gyakorlati ismereteket is szereznek tanulóink. Az ezekben az osztályokban érettségiző tanulóink számára az autószerelő, autóelektronikai műszerész, a hajózási technikus, a dízelmotoros vasúti jármű szerelője szakmák választása esetén lehetőség van egy tanév alatt elsajátítani a választott szakmát.
A hatályos jogszabály szerint a fiatalok abban az évben, amelyikben a huszonegyedik életévüket betöltötték, már csak felnőttoktatásban folytathatták tanulmányaikat, emiatt egyre több fiatal szorult ki a nappali rendszerű szakképzésből. Ez motiválta iskolánkat arra, hogy 2013-ban a felnőttoktatás keretein belül az érettségi vizsgához kötött autószerelő és autótechnikus szakképzéseket esti rendszerű képzésben is beindítsuk.
Az iskolaszerkezeti változások következtében 2015-ben megalakították a szakképzési centrumokat. Iskolánk ezáltal a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum (BGSZC) tagiskolája lett. Az ÉPTISZK tagiskolái közül többekkel kerültünk be azonos szakképzési centrumba, így az együttműködés még szorosabbá vált.